Zioła

Ziołolecznictwo – wszystko o ziołach i medycynie naturalnej.

Żywokost lekarski

Żywokost lekarski (Symphytum officinale L.) – bylina, osiąga wys. do 100 cm, kwitnie od maja do czerwca, występująca w Europie, Azji Mniejsze, zawleczona do Ameryki Północnej. W Polsce popularna na terenie całego kraju. Niewłaściwie stosowana może być trucizną, w lecznictwie wykorzystywany korzeń.

Aronia czarna

Aronia czarna, (Aronia melanocarpa) – krzew, posiada charakterystyczne owoce ( jagody, o prawie czarnym kolorze), kwitnie w maju (białe kwiaty), występuje w stanie dzikim na kontynencie północnoamerykańskim, w Polsce roślina hodowlana.

Glistnik jaskółcze ziele

Glistnik jaskółcze ziele (Chelidonium majus L.) – bylina, osiągająca wys. do 90 cm, po przełamaniu łodygi ukazuje się charakterystyczny pomarańczowy sok, gatunek pospolity w Europie, zawleczony do Ameryki Północnej, kwitnie od maja do sierpnia, niewłaściwie stosowana może działać jak trucizna

Dziurawiec zwyczajny

Dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum L.) – bylina osiągająca wys. nawet do 100 cm, występuje na większości kontynentów, pospolita w Polsce, kwitnie od czerwca do sierpnia, jedna z najczęściej wykorzystywanych roślin w ziołolecznictwie.

Dynia zwyczajna

Dynia zwyczajna (Cucurbita pepo L.) – jednoroczna, pnąca lub płożąca się roślina ( wys. do 10 m), posiada charakterystyczne owoce (jagoda,najczęściej kulista o średnicy ok 40 cm, miąższ zielony, żółty lub pomarańczowy), pochodzi z Ameryki Północnej, uprawiana również w Polsce.

Cykoria podróżnik

Cykoria podróżnik (Cichorium intybus L.) – bylina osiągająca wys. 30- 120 cm, kwitnie od lipca do września, w stanie dzikim występuje w Europie, wprowadzona do Ameryki Południowej.

Czosnek niedźwiedzi

Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum L.) – roślina osiągająca 20- 50 cm wys, rośnie w kępach, cała roślina wydziela charakterystyczny czosnkowy zapach, roślina leśna występująca na terenie Europy i Azji w strefie klimatu oceanicznego (w Polsce głównie na południu),kwitnie od maja do czerwca,objęta częściową ochroną gatunkową.

Chmiel zwyczajny

Chmiel zwyczajny (Humulus lupulus ) – płożąca lub pnąca bylina (zawsze wije się w prawo), na plantacjach dorasta nawet do 12m wys., uprawiany skolonizował strefę klimatów umiarkowanych i ciepłych całej Eurazji.

Chaber bławatek

Chaber bławatek (Centaurea cyanus L. 1753) – roślina zielna, wys. ok. 30-90 cm, charakterystyczne, ciemnobłękitne kwiaty (rzadziej różowe lub białe ), kwitnie od maja do września, występuje głównie w Europie,pospolity chwast.

Bylica piołun

Bylica piołun (Artemisia absinthium L.), – niewielka bylina,ok 1m wys., kwitnie od lipca do września, występuje naturalnie w północnej Afryce, w Europie i Azji, zawleczona do Ameryki, wykorzystywana nie tylko w lecznictwie, ale i do produkcji wódek.

keep looking »
  • Medycyna naturalna

    Witaj serdecznie w serwisie internetowym, poświęconym leczeniu naturalnymi metodami oraz ziołolecznictwu. Mamy nadzieję, że informacje zawarte na tej stronie, pomogą Wam wykorzystać moc drzemiącą w naturze, która znana jest od wieków, i wykorzystywana we współczesnej medycynie. Serdecznie zapraszamy.