Dziurawiec zwyczajny
Dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum L.) – bylina osiągająca wys. nawet do 100 cm, występuje na większości kontynentów, pospolita w Polsce, kwitnie od czerwca do sierpnia, jedna z najczęściej wykorzystywanych roślin w ziołolecznictwie.
Cykoria podróżnik
Cykoria podróżnik (Cichorium intybus L.) – bylina osiągająca wys. 30- 120 cm, kwitnie od lipca do września, w stanie dzikim występuje w Europie, wprowadzona do Ameryki Południowej.
Czosnek niedźwiedzi
Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum L.) – roślina osiągająca 20- 50 cm wys, rośnie w kępach, cała roślina wydziela charakterystyczny czosnkowy zapach, roślina leśna występująca na terenie Europy i Azji w strefie klimatu oceanicznego (w Polsce głównie na południu),kwitnie od maja do czerwca,objęta częściową ochroną gatunkową.
Chmiel zwyczajny
Chmiel zwyczajny (Humulus lupulus ) – płożąca lub pnąca bylina (zawsze wije się w prawo), na plantacjach dorasta nawet do 12m wys., uprawiany skolonizował strefę klimatów umiarkowanych i ciepłych całej Eurazji.
Bylica piołun
Bylica piołun (Artemisia absinthium L.), – niewielka bylina,ok 1m wys., kwitnie od lipca do września, występuje naturalnie w północnej Afryce, w Europie i Azji, zawleczona do Ameryki, wykorzystywana nie tylko w lecznictwie, ale i do produkcji wódek.
Mięta pieprzowa, lekarska
Mięta pieprzowa, mięta lekarska (Mentha ×piperita L.) – bylina, pokrój krzewiasty dochodzący do 90 cm, mieszaniec międzygatunkowy powstały prawdopodobnie w Anglii ( Mięta nawodna z mięta z zieloną), obecnie roślina hodowlana, rozmnażana wegetatywnie. Kwitnie od lipca do sierpnia. Charakterystyczny, eteryczny zapach.